در مواقعی که بیمار به دلیل بوی بد دهان به دندانپزشک مراجعه می کند و اثری از پوسیدگی دندان یا بیماری های لثه و دهان نیست احتمال وجود مشکلات گوارشی بیمار قوی تر می شود.

 بوی بد دهان با مشکلات گوارشی ارتباطی مستقیم دارد و گاها بر اثر گازهای سولفور، زخم معده یا دیگر مشکلات دستگاه گوارش فوقانی و تحتانی بروز می کند. کبد چرب و تغذیه نامناسب نیز می تواند یکی از علل بروز بوی بد دهان باشد.

علل بوی بد دهان بر اثر مشکلات گوارشی

ایجاد بوی بد در دهان به عوامل مختلفی بستگی دارد. همانطور که گفته شد. در ادامه به بررسی تاثیر و علل بوی بد دهان بر اثر مشکلات گوارشی می پردازیم.

تاثیر گازهای سولفور بر ایجاد بوی بد دهان

گازهای سولفور بر اثر تجزیه پروتئین ها در معده، ایجاد می شوند. زمانی که مصرف پروتئین ها بیش از حد معمول باشد این گاز در دهان و مری به میزان زیادی منتشر می شود و بوی بدی در دهان ایجاد می کند. برای جلوگیری از این وضعیت متخصصین تغذیه توصیه می کنند که تنها 20 الی 30 درصد از کالری دریافتی خود را از پروتئین ها انتخاب کنید و بخش عمده غذایی که مصرف می کنید را به کربوهیدارت ها و مصرف فیبرها اختصاص دهید. حتما همراه غذاهای گوشتی و پروتئینی مقدار زیادی سالاد و سبزی و فیبر استفاده کنید.

ارتباط زخم معده با بوی بد دهان

زخم معده یکی دیگر از مشکلات گوارشی است که سبب ایجاد بوی بد دهان می شود. زیرا زخم های موجود در شکم و معده سبب عملکرد نادرست دستگاه گوارش و در نتیجه بوی بد بیماران می شوند.

ارتباط اختلال در هضم غذا با بوی بد دهان

یکی دیگر از عواملی که سبب ایجاد بوی بد در دهان می شود، مشکلات گوارشی و اختلال در هضم غذا می باشد. مشکلاتی مانند رفلاکس معده و برگشتن اسید معده به حلق و ماندن آن در دهان سبب بروز بویی اسیدی و غیر قابل تحمل می گردد.

گفتنی است که مشکلاتی مانند زخم معده و عفونت های موجود در آن و یا حتی مشکلات کلیوی و کیسه صفرا نیز می توانند سبب ایجاد بوی بد در دهان شوند.

در این میان خالی بودن شکم و کم اشتهایی نیز می توانند سبب ایجاد بوی بد دهان و مشکلات گوارشی شوند.

درمان بوی بد دهان مرتبط با مشکلات گوارشی

برای برطرف کردن بوی بد دهان مرتبط با مشکلات گوارشی می توان روش های زیادی را به کار برد. داشتن رژیم غذایی سالم و تصحیح عملکرد دستگاه گوارش از جمله راهکارهای موثر می باشد. ممکن است نیاز باشد به یک متخصص تغذیه و متخصص گوارش نیز مراجعه کنید. اما قبل از آن دقت داشته باشید که مراجعه به یک دندانپزشک و حتی یک متخصص ارتودنسی برای بررسی سلامت لثه ها، فکین و دندان ها ضروری است.

بیمارانی که دچار بوی بد دهان بر اثر مشکلات گوارشی می شوند باید مصرف فیبر غذایی، میوه و سبزی را افزایش دهند. زیرا سبزیجات و میوه هایی همچون سیب و هویج می توانند بوی بد دهان را از بین ببرند و گازهای بد بوی مری و معده را خنثی کنند. این غذاها به خوبی از معده گذر می کنند و مانع رفلاکس معده می گردند. همچنین مصرف سبزیجات می توانند سبب ایجاد باکتری های مفید در معده شوند.

بیمارانی که به طور دائم ترش می کنند و در معده خود احساس سوزش می کنند، نیز باید نسبت به نوع خوراکی هایی که مصرف می کنند دقت کافی را به عمل آورند و از پرخوری به شدت پرهیز کنند. بعد از مصرف وعده های غذایی به خصوص وعده های سنگین دراز نکشید تا دچار رفلاکس معده نشوید.

سوالات متداول ارتباط بوی بد دهان و مشکلات گوارشی

1- چرا با وجود سلامتی دندان ها و نداشتن مشکلات گوارشی باز هم دهان بوی بد می دهد؟

این بوی بد ممکن است در اثر رژیم غذایی نامناسب، مشکلات لوزه، کلیه، کیسه صفرا و آسیب های مخفی در ریشه دندان ها ایجاد شود.

2- آیا اسهال و استفراغ سبب ایجاد بوی بد در دهان می شود؟

بله اسهال و استفراغ می توانند منجر به بوی بد دهان شوند. در برخی  بیماران اسهال و استفراغ نشانه ای از عفونت در معده می باشد.

3- آیا مشکلات گوارشی در سنین بالا منجر به بوی بد دهان می شود؟

اگر بیماران با سن بالا به کم آبی بدن ناشی از کهولت سن و مشکلات گوارشی خود توجه نکنند دچار بوی بد دهان می شوند.

4- آیا خشکی دهان با بوی بد دهان ارتباط دارد؟

بله، زیرا هر چه میزان ترشحات غدد بزاق موجود در دهان کمتر باشد، دهان خشک تر می شود و بوی بدتری بروز می کند.

5- چگونه بوی بد معده خود را رفع کنیم؟

علاوه بر مسواک زدن سه بار در روز و مصرف روزانه دهانشویه توصیه می شود از پروبیوتیک ها نیز استفاده کنید. ممکن است متخصص تغذیه یا گوارش به شما مصرف یک کاسه ماست خوری ماست پروبیوتیک یا مکمل پروبیوتیک را پیشنهاد کنند. همچنین مصرف سبزیجات معطر و عسل به التیام و بهبود عملکرد معده کمک می کند.

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)